Laddar...

Vecka 39

  • tisdag
  • 28 sep
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 28 sep 08:30

  • onsdag
  • 29 sep
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 29 sep 12:00

Medverkande: Eva-Karin Fackel Sandor, kyrkoherde, Helena Holmlund, organist

  • onsdag
  • 29 sep
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Sinnesrogudstjänst

onsdag 29 sep 18:00

Medverkande: Tore Skytén, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 03 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 03 okt 11:00

Den helige Mikaels dag

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Markus Melin, organist

  • söndag
  • 03 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 03 okt 11:00

Den helige Mikaels dag

OBS! Gudstjänsten firas kl. 11.00.

Medverkande: Caroline Green, präst, Helena Holmlund, organist

Vecka 40

  • tisdag
  • 05 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 05 okt 08:30

  • onsdag
  • 06 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Ungdomsmässa

onsdag 06 okt 18:00

Medverkande: Gustav Frosteblad, präst, Robin Spurrier, kantor, ungdomar från våra ungdomskvällar

  • söndag
  • 10 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 10 okt 11:00

Tacksägelsedagen

Medverkande: Katrin Molander, präst, Robert Zelizi, organist

  • söndag
  • 10 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Gudstjänst med små och stora

söndag 10 okt 11:00

Tacksägelsedagen

OBS! Gudstjänsten firas kl. 11.00.

Medverkande: Tore Skytén, präst, Sara Herrlander, präst, Lillemor Zielinski, organist

Vecka 41

  • tisdag
  • 12 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 12 okt 08:30

  • onsdag
  • 13 okt
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 13 okt 12:00

Medverkande: Katrin Molander, präst, Helena Holmlund, organist

  • onsdag
  • 13 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Kvällsmässa

onsdag 13 okt 18:00

Medverkande: Sara Herrlander, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 17 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 17 okt 11:00

Tjugonde söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Gustav Frosteblad, präst, Markus Melin, organist

  • söndag
  • 17 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 17 okt 11:00

Tjugonde söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Eva-Karin Fackel Sandor, kyrkoherde, Sara Herrlander, präst, Helena Holmlund, organist

Vecka 42

  • tisdag
  • 19 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 19 okt 08:30

  • onsdag
  • 20 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Pilgrimsmässa

onsdag 20 okt 18:00

Välkommen till en enkel gudstjänst inspirerad av pilgrimslivet!

Medverkande: Caroline Green, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 24 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa med dopfest

söndag 24 okt 11:00

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Tore Skytén, präst, Robert Zelizi, organist

  • söndag
  • 24 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Fredsmässa

söndag 24 okt 11:00

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Ingemar Cederlund, pedagog

Vecka 43

  • tisdag
  • 26 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 26 okt 08:30

  • onsdag
  • 27 okt
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 27 okt 12:00

Medverkande: Sara Herrlander, präst, Helena Holmlund, organist

  • onsdag
  • 27 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Sinnesrogudstjänst

onsdag 27 okt 18:00

Medverkande: Tore Skytén, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 31 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 31 okt 11:00

Tjugoandra söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Gustav Frosteblad, präst, Raad Lazo, diakon, Helena Holmlund, organist, barockensemble och vokalkvartett

  • söndag
  • 31 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 31 okt 11:00

Tjugoandra söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 31 okt
  • 13:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Musik

Barockfestival

söndag 31 okt 13:00

Välkommen till en dag full med konserter och gudstjänstmusik från barockens gyllene epok. Redan i högmässan kl. 11.00 får vi njuta av en barockensemble och vokalkvartett, och med start kl. 13.00 blir det sedan fem korta konserter, en varje hel timme. Det är fri entré hela dagen – se programmet nedan!

13.00-13.40
Brasskvintett Austre
Chiara Re, trumpet, Andreas Parmerud, trumpet, Ellen Rydelius, valthorn, Nils Carlsson, trombon, och Anton Svanberg, tuba ger musik av Domenico Gallo, Alessandro Parisotti, Jean-Philippe Rameau med flera.

14.00-14.40
KMA 250 år
My Eklund, blockflöjt, Jenny Lierud, cello, och Helena Holmlund, orgel, ger musik av de första ledamöterna vid Kungliga Musikaliska Akademiens grundande samt nu sittande ledamöter: Ferdinand Zellbell, Henrik Philip Johnsen, Johann Gottlieb Neumann, Gunnar Idenstam, Jan Sandström, med flera.

15.00-15.40
Musik av Isabella Leonarda
Sandra Marteleur, violin, Stina Petterson, cello, och Robin Spurrier, orgel, spelar verk av 1600-talskompositören Isabella Leonarda.

16.00-16.40
Elektronisk Händel
Tessan-Maria Lehmussaari, sopran, Daniel Borgegård Älgå, live-sampling/elektronik och basklarinett, och Louise Agnani, viola da gamba, ger musik av bland andra G F Händel.

17.00-17.40 
Duo West/Rydvall
Kristine West, blockflöjt och Erik Rydvall, nyckelharpa.

Vecka 49

  • söndag
  • 12 dec
  • 16:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Musik

Luciagudstjänst

söndag 12 dec 16:00

Medverkande: Barnkören ÄnglasångenBrännkyrka ungdomskör, Markus Melin, organist, Lillemor Zielinski, körledare, Sara Herrlander, präst, Eva-Karin Fackel Sandor, kyrkoherde

Laddar...