Laddar...

Vecka 42

  • söndag
  • 24 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa med dopfest

söndag 24 okt 11:00

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Tore Skytén, präst, Robert Zelizi, organist, Tania Lidell och Helena Larsson, pedagoger, Anton Dahlgren, musikpedagog, musikleken Fruänglarna

Idag får de fina glasänglar vi hänger i dopträdet vid varje dop flytta hem till de som döpts hos oss de senaste månaderna. Dessutom får alla 6- och 10-åringar som kommer till gudstjänsten en bibel. Efteråt blir det doptårta och kyrkkorv till alla!

  • söndag
  • 24 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Fredsmässa

söndag 24 okt 11:00

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Ingemar Cederlund, pedagog, Robin Spurrier, kantor, Fredsgruppen, Vårfrukören, orgelelever

Efter mässan, från kl. 12.00 till ungefär kl. 14.00, blir det liten loppisförsäljning, lotteri och fika med hembakt. All behållning går till Fredsgruppens hjälparbete!

Vecka 43

  • tisdag
  • 26 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 26 okt 08:30

  • onsdag
  • 27 okt
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 27 okt 12:00

Medverkande: Sara Herrlander, präst, Helena Holmlund, organist

  • onsdag
  • 27 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Sinnesrogudstjänst

onsdag 27 okt 18:00

Medverkande: Tore Skytén, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 31 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 31 okt 11:00

Tjugoandra söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Gustav Frosteblad, präst, Raad Lazo, diakon, Helena Holmlund, organist, Jessika Grape, alt, barockensemble, Brännkyrka kyrkokör

  • söndag
  • 31 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 31 okt 11:00

Tjugoandra söndagen efter trefaldighet

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Robin Spurrier, kantor, Vårfrukören, barnkören Tonfiskarna

  • söndag
  • 31 okt
  • 13:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Musik

Barockfestival

söndag 31 okt 13:00

Välkommen till en dag full med konserter och gudstjänstmusik från barockens gyllene epok. Redan i högmässan kl. 11.00 får vi njuta av en barockensemble och Brännkyrka kyrkokör, och med start kl. 13.00 blir det sedan fem korta konserter, en varje hel timme. Det är fri entré hela dagen – se programmet nedan!

13.00-13.40
Brasskvintett Austre
Chiara Re, trumpet, Andreas Parmerud, trumpet, Ellen Rydelius, valthorn, Nils Carlsson, trombon, och Anton Svanberg, tuba ger musik av Domenico Gallo, Alessandro Parisotti, Jean-Philippe Rameau med flera.

14.00-14.40
KMA 250 år
My Eklund, blockflöjt, Jenny Lierud, cello, och Helena Holmlund, orgel, ger musik av de första ledamöterna vid Kungliga Musikaliska Akademiens grundande samt nu sittande ledamöter: Ferdinand Zellbell, Henrik Philip Johnsen, Johann Gottlieb Neumann, Gunnar Idenstam, Jan Sandström, med flera.

15.00-15.40
Musik av Isabella Leonarda
Sandra Marteleur, violin, Catalina Langborn, violin, Stina Petterson, cello, och Markus Molin, orgel, spelar verk av 1600-talskompositören Isabella Leonarda.

16.00-16.40
Händel här och nu
Tessan-Maria Lehmussaari, sopran, Daniel Borgegård Älgå, live-sampling/elektronik och basklarinett, och Louise Agnani, viola da gamba, ger livebearbetad musik av bland andra G F Händel.

17.00-17.40 
Duo West/Rydvall
Kristine West, blockflöjt och Erik Rydvall, nyckelharpa.

Vecka 44

  • tisdag
  • 02 nov
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 02 nov 08:30

  • onsdag
  • 03 nov
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Ungdomsmässa

onsdag 03 nov 18:00

Medverkande: Gustav Frosteblad, präst, Robin Spurrier, kantor, ungdomar från våra ungdomskvällar

  • fredag
  • 05 nov
  • 18:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Allhelgonaandakt

fredag 05 nov 18:00

Medverkande: Katrin Molander, präst, Robin Spurrier, kantor

  • lördag
  • 06 nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

lördag 06 nov 11:00

Alla helgons dag

Medverkande: Tore Skytén, präst, Raad Lazo, diakon, Markus Melin, organist

  • lördag
  • 06 nov
  • 18:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Musik

Musik- och minnesgudstjänst

lördag 06 nov 18:00

Alla helgons dag

Medverkande: Eva-Karin Fackel Sandor, kyrkoherde, Robert Zelizi, organist, Brännkyrka Motettkör

  • söndag
  • 07 nov
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa i allhelgonatid

söndag 07 nov 11:00

Söndagen efter Alla helgons dag

Medverkande: Eva-Karin Fackel Sandor, kyrkoherde, Markus Melin, organist

  • söndag
  • 07 nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 07 nov 11:00

Söndagen efter Alla helgons dag

Medverkande: Caroline Green, präst, Robert Zelizi, organist, kören Tonträffen

Vecka 45

  • tisdag
  • 09 nov
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Morgonmässa

tisdag 09 nov 08:30

  • onsdag
  • 10 nov
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 10 nov 12:00

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Helena Holmlund, organist

  • onsdag
  • 10 nov
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Kvällsmässa

onsdag 10 nov 18:00

Medverkande: Sara Herrlander, präst, Robin Spurrier, kantor

  • söndag
  • 14 nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 14 nov 11:00

Söndagen före Domssöndagen

Medverkande: Cecilia de Mendonça, präst, Robert Zelizi, organist, kören Tonträffen

  • söndag
  • 14 nov
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 14 nov 11:00

Söndagen före Domssöndagen

Medverkande: Gustav Frosteblad, präst, Markus Melin, organist

Visa fler veckor
Laddar...