Nya vägmärken - ny bok av Johan Blix

I ”Nya vägmärken” har Johan Blix (1946-2020) samlat texter där han samtalar med Gud, världen och sig själv, ibland poetiskt, ibland kritiskt, ibland resonerande. Den äldsta texten är skriven 1969 och den senaste 2017. I sitt förord säger Johan att han önskar att boken leder till att ”något kan fördjupas i din förundran över livets och tillvarons mysterium”. Johan Blix var under 16 månader tillförordnad kyrkoherde här i Brännkyrka. Manuset till ”Nya vägmärken” är en gåva till församlingen, och vi hoppas att boken finner många läsare och ger en givande upplevelse. ”Nya vägmärken” kostar 150 kronor. Hela försäljningsintäkten tillfaller enligt Johans önskan i lika delar församlingens ungdomsverksamhet och diakoni.

Köp boken i kyrkorna eller online
”Nya vägmärken” finns till försäljning på våra bokbord. Pris 150 kronor, du kan betala kontant eller swisha. Du kan också beställa boken i formuläret nedan. Då skickar vi den tillsammans med en faktura. Portokostnad på 25 kronor tillkommer.

Läs mer om hur vi behandlar personuppgifter...