Alla samlingar inställda tillsvidare

I Brännkyrka församling följer vi Folkhälsomyndighetens riktlinjer och håller oss uppdaterade kring ny information. Samtliga gudstjänster och verksamheter är nu inställda (förutom dop, vigslar och begravningar med max 50 gäster). Läs mer om vad som gäller för minnesstunder här. Det gäller alltså såväl körrepetitioner, som Öppna förskolan, filmvisningar, konserter och andra aktiviteter och samlingar. Se kalendariet för aktuell information om vad som händer i våra kyrkor. 

…men vi ses på nätet!

Vi arbetar nu på att ställa om till digitala lösningar, för att vi ska kunna dela gemenskapen i Kristus online under den här perioden. Håll utkik här på brannkyrka.org och vår Facebook-sida framöver för mer information. På den här sidan publicerar vi korta andakter under stilla veckan och påskhelgen.

Kyrkklockorna ringer som vanligt

Även om det just nu inte firas gudstjänst i våra kyrkor fortsätter vi ringa i klockorna vid gudstjänsttid. Som ett ljud av hopp och tröst och kontinuitet, som en påminnelse om att kyrkans uppdrag och Guds ord består, som en fast punkt i en skakig tillvaro, som en inbjudan till bön.

Samtal och stöd

Vi finns tillgängliga för samtal och stöd. Här hittar du kontaktuppgifter till församlingens personal…

Receptionen stängd

Receptionen i Brännkyrka församlingshem är stängd för besök som inte är inbokade i förväg. Har du ett ärende, kontakta oss istället på 08-447 11 00 eller brannkyrka.info@svenskakyrkan.se. Post och paket tas dock emot som vanligt.

Kyrkorna är öppna

Både Brännkyrka kyrka och Vårfrukyrkan står som vanligt öppna för stillhet och enskild andakt alla dagar 9.00-16.00. Dock måste vi tyvärr be dig som känner dig sjuk att undvika våra lokaler under rådande omständigheter.

Skänk skyddsutrustning!

Omsorgsverksamheten i Hägersten-Liljeholmen och Älvsjös stadsdelsområden behöver utrustning till arbetet med äldre och personer med funktionsvariation. Har du något liggande som kan komma till användning? Kontakta Pär Scharffenberg Livbom, per.livbom@svenskakyrkan.se eller 08-447 11 15, för att komma och lämna i våra kyrkor! Det här behövs:

• Plasthandskar, korta/långa
• Plastförkläde, engångs
• Plastförkläde, engångs, lång ärm
• Skyddsrockar, engångs
• Övriga plastförkläden, skyddsrockar
• Munskydd, typ IIR
• Munskydd, typ IIR, med visir
• Andningsskydd FFP3
• Visir
• Skyddsglasögon
• Engångstorkduk
• Handdesinfektion
• Ytdesinfektion

Att tänka på

Smittämnen fastnar lätt på händer, och kan spridas vidare när du tar någon i hand. Då viruset kan spridas genom droppar i luften när man pratar, skrattar och andas med öppen mun bör man hålla ett väl tilltaget avstånd när man träffar andra. Äldre och personer med underliggande sjukdomar är överrepresenterade bland de som blir allvarligt sjuka. Var extra varsam om du själv tillhör eller kommer i kontakt med dessa grupper. Personer över 70 år uppmanas begränsa sina fysiska kontakter med andra människor så långt det går, vilket tyvärr även inbegriper kyrkobesök.

Allmänna råd för att undvika smitta

• Tvätta händerna ofta
Hosta och nys i armvecket
• Undvik att röra ögon, näsa och mun
• Stanna hemma även vid lindriga symptom
• Använd handsprit om tvål och vatten inte finns tillgängligt

Tack för visad hänsyn, och för att du hjälper oss att vara rädda om varandra! 

Sidan senast uppdaterad 7 april.