Vi möts för gudstjänster och konserter – och sänder live!

I sommar firar vi fysiska gudstjänster på söndagarna kl. 11.00, utomhus, på ängen intill Brännkyrka kyrka. Dessutom bjuder vi på Musik i sommarkväll, varje torsdag kl. 19.00 i Brännkyrka kyrka. Max antal församlade på såväl gudstjänster som konserter är 50 personer, och tydliga markeringar hjälper oss att hålla avstånd. För att fler ska kunna ta del av arrangemangen kommer vi direktsända dem på vår Facebook-sida och brannkyrka.org/live. Observera att de inte ligger kvar, utan bara kan ses när de pågår. Inga gudstjänster firas i Vårfrukyrkan under sommaren. I kalendariet hittar du alltid aktuellt program. 

Kyrkfiket är öppet

Vårt sommarcafé i Vårfrukyrkan, Kyrkfiket, håller öppet även den här sommaren, 10.30–16.00 varje vardag mellan 17 juni och 14 augusti. I år erbjuder vi huvudsakligen bordsservering utomhus. Läs mer…

Begravningar, dop och vigslar fortsätter

Så kallade kyrkliga handlingar – begravningar, dop och vigslar – hålls i vanlig ordning, även om högst 50 gäster kan närvara, och fysisk distans krävs vid förrättningen. Här kan det exempelvis underlätta att hålla ceremonin utomhus, på ängen vid Brännkyrka kyrka. Dop och vigslar kan alltid senareläggas, men vi är måna om att kunna genomföra värdiga begravningar även under de förutsättningar som nu råder. Här har vi sammanställt vad som gäller kring en begravning i Coronatider…

Receptionen stängd

Receptionen i Brännkyrka församlingshem är stängd för besök som inte är inbokade i förväg. Har du ett ärende, kontakta oss istället på 08-447 11 00 eller brannkyrka.info@svenskakyrkan.se. Post och paket tas dock emot som vanligt.

Samtal och stöd

Vi finns tillgängliga för samtal och stöd. Här hittar du kontaktuppgifter till församlingens personal…

Kyrkorna är öppna

Både Brännkyrka kyrka och Vårfrukyrkan står som vanligt öppna för stillhet och enskild andakt alla dagar 9.00-16.00. Dock måste vi tyvärr be dig som känner dig sjuk att undvika våra lokaler under rådande omständigheter.

Sopputdelning

Vi serverar take away-soppa till valfri kostnad utanför Vårfrukyrkan på onsdagar, från kl. 10.00 och så länge lagret räcker. Just nu är det sommaruppehåll, men 19 augusti drar vi igång igen. Läs mer och se meny…

Gör förkläden

Vi stöttar Förklädesfabriken, där volontärer tillverkar skyddsförkläden till sjukhus, vårdcentralen och äldreboenden. Vill du hjälpa till i fabriken? Kontakta diakon Pia Palmin Svanlund på pia.palmin@svenskakyrkan.se eller 08-447 11 04 för mer information, eller om du vill hjälpa till på något annat sätt.

Skänk skyddsutrustning!

Omsorgsverksamheten i Hägersten-Liljeholmen och Älvsjös stadsdelsområden behöver utrustning till arbetet med äldre och personer med funktionsvariation. Har du något liggande som kan komma till användning? Kontakta Pär Scharffenberg Livbom, per.livbom@svenskakyrkan.se eller 08-447 11 15, för att komma och lämna i våra kyrkor! Det här behövs:

• Plasthandskar, korta/långa
• Plastförkläde, engångs
• Plastförkläde, engångs, lång ärm
• Skyddsrockar, engångs
• Övriga plastförkläden, skyddsrockar
• Munskydd, typ IIR
• Munskydd, typ IIR, med visir
• Andningsskydd FFP3
• Visir
• Skyddsglasögon
• Engångstorkduk
• Handdesinfektion
• Ytdesinfektion

Att tänka på

Smittämnen fastnar lätt på händer, och kan spridas vidare när du tar någon i hand. Då viruset kan spridas genom droppar i luften när man pratar, skrattar och andas med öppen mun bör man hålla ett väl tilltaget avstånd när man träffar andra. Äldre och personer med underliggande sjukdomar är överrepresenterade bland de som blir allvarligt sjuka. Var extra varsam om du själv tillhör eller kommer i kontakt med dessa grupper. Personer över 70 år uppmanas begränsa sina fysiska kontakter med andra människor så långt det går.

Allmänna råd för att undvika smitta

• Tvätta händerna ofta
Hosta och nys i armvecket
• Undvik att röra ögon, näsa och mun
• Stanna hemma även vid lindriga symptom
• Använd handsprit

Tack för visad hänsyn, och för att du hjälper oss att vara rädda om varandra! 

Sidan senast uppdaterad 23 juni.