Hösten 2021

Från och med 29 september finns inga begränsningar i antal församlade. Vi firar ordinarie gudstjänster, ger konserter och bjuder in till verksamheter. Dop, vigslar och begravningar genomförs som vanligt. Viss försiktighet rekommenderas dock alltjämt – stanna fortsatt hemma vid symptom och var noga med handhygienen. Se respektive verksamhets sida under Aktiviteter för information om hur de påverkas och anpassas till rådande läge. Alla gudstjänster och andra öppna samlingar hittas i vårt kalendarium.

Samtal och stöd

Vi finns tillgängliga för samtal och stöd för dig som behöver någon att prata med. Här hittar du kontaktuppgifter till församlingens personal…

Allmänna råd för att undvika smitta

• Tvätta händerna ofta
Håll avstånd
• Undvik att röra ögon, näsa och mun
• Stanna hemma även vid lindriga symptom
• Använd handsprit

Tack för visad hänsyn, och för att du hjälper oss att vara rädda om varandra! 

Sidan senast uppdaterad 10 november