Vi öppnar upp!

Vi firar gudstjänst med coronaanpassad nattvard varje söndag hela sommaren, kl. 11.00 i Brännkyrka kyrka och kl. 18.00 i Vårfrukyrkan. Det ges även traditionsenlig Musik i sommarkväll på torsdagarna kl. 19.00 i Brännkyrka kyrka. Vi följer rådande restriktioner vad gäller antal församlade och avstånd. Kom i tid för att säkert få plats. Inga arrangemang livesänds i sommar, men de digitala andakter som sänts under våren kan ses här. Du kan också lyssna till vårens närradioandakter här och på andra platser där poddar finns (närradiosändningarna har uppehåll 27 juni-1 oktober). Vårt uppskattade sommarcafé i Vårfrukyrkan är öppet mellan 21 juni och 20 augusti. Regeringen har aviserat ytterligare lättnader under juli månad, kontakta oss på 08-447 11 00 eller brannkyrka.info@svenskakyrkan.se för aktuell information om hur det påverkar församlingens arrangemang. Församlingsexpeditionen är öppen vardagar kl. 9.00-12.00 under juni, juli och augusti, därefter 9.00-15.00. Vårfrukyrkan och Brännkyrka kyrka är öppna för allmänheten varje dag, kl. 9.00-16.00. Observera att informationen ovan kan komma att ändras.

Begravningar, dop och vigslar

Så kallade kyrkliga handlingar – begravningar, dop och vigslar – hålls i vanlig ordning, men enligt rådande restriktioner vad gäller antal församlade och avstånd. Här har vi sammanställt vad som gäller kring en begravning i Coronatider…

Vaccinering i Vårfrukyrkan

Fruängens vårdcentral använder våra lokaler för vaccinering mellan kl. 9.00 och kl. 16.00 på måndagar och torsdagar.

Samtal och stöd

Vi finns tillgängliga för samtal och stöd för dig som behöver någon att prata med. Här hittar du kontaktuppgifter till församlingens personal…

Sopputdelning

Vi serverar take away-soppa till valfri kostnad utanför Vårfrukyrkan på onsdagar, från kl. 10.00 och så länge lagret räcker. Från och med 17 juni har soppan sommaruppehåll, information om höstens soppservering kommer. Läs mer och se meny…

Allmänna råd för att undvika smitta

• Tvätta händerna ofta
Håll avstånd
• Undvik att röra ögon, näsa och mun
• Stanna hemma även vid lindriga symptom
• Använd handsprit

Tack för visad hänsyn, och för att du hjälper oss att vara rädda om varandra! 

Sidan senast uppdaterad 26 juli