Hösten 2021

Nu börjar vi alltmer återgå till ett normalläge – vi firar ordinarie gudstjänster, ger konserter och bjuder in till verksamheter. Begränsningar i antal besökare och deltagare gäller alltjämt, och det är fortsatt viktigt att hålla avstånd och stanna hemma vid symptom. Den 29 september hävs restriktionerna, och maxantalen försvinner, men stanna fortsatt hemma vid symptom. Se respektive verksamhets sida under Aktiviteter för information om hur de påverkas och anpassas till rådande läge. Barnfilmklubben Roliga timmen och Brännkyrka Kafé har uppehåll tills vidare. Alla gudstjänster och andra öppna samlingar hittas i vårt kalendarium.

Begravningar, dop och vigslar

Så kallade kyrkliga handlingar – begravningar, dop och vigslar – hålls i vanlig ordning, men med ett begränsat antal gäster. Max 100 personer gäller för närvarande i Brännkyrka kyrka, och 30 personer i Vårfrukyrkan. Dessa maxantal upphör den 29 september. Här har vi sammanställt vad som gäller kring en begravning i Coronatider…

Samtal och stöd

Vi finns tillgängliga för samtal och stöd för dig som behöver någon att prata med. Här hittar du kontaktuppgifter till församlingens personal…

Sopputdelning

Vi serverar take away-soppa till valfri kostnad utanför Vårfrukyrkan på onsdagar, från kl. 10.00 och så länge lagret räcker. Läs mer och se meny…

Allmänna råd för att undvika smitta

• Tvätta händerna ofta
Håll avstånd
• Undvik att röra ögon, näsa och mun
• Stanna hemma även vid lindriga symptom
• Använd handsprit

Tack för visad hänsyn, och för att du hjälper oss att vara rädda om varandra! 

Sidan senast uppdaterad 21 september