Brännkyrka församling   Svenska kyrkan
BrännkyrkabladetJuni 2005

Textstorlek:
Liten Medium Stor

Jag tror att Han
vill finnas i mitt liv

”First and always first, giving much thanks to the almighty God for many blessings….”

Så börjar en berömd sångerska sitt tack till alla som har hjälpt till när hennes skiva kommit till. Det gjorde hon i alla fall förut, tills för några år sedan, då hon valde en annan väg. Jag vet inte vem hon tackar idag – troligen ingen.

Vad jag vill säga med detta är att Gud har gett oss en fri vilja, möjligheten att välja om vi vill eller inte följa Honom. Hur vi än väljer kommer Han alltid att älska oss. Hans önskan är kontakt.

Min första kontakt med Gud fick jag vid 5-6 års ålder, när jag fick lära mig kvällsbön, som sedan dess har följt mig nästan varje kväll. Redan då fick jag uppleva Hans närvaro och omsorg i mitt liv.

Men det är så lätt att utesluta Gud som en levande verklighet. Världen har så mycket att erbjuda och det för så lätt in på fel spår. För mig har det funnits många stormiga tider med tvivel och undran över varför vissa saker händer. Men Han har alltid visat mig tillbaka och jag har kunnat konstatera: Han har rätt och jag fel. Idag tror jag att det är Hans sätt att pröva min tro och även lära mig lita på Honom till hundra procent i alla livets olika situationer, i glädje och förtvivlan.

Jag har märkt att Han vill finnas i mitt liv och Han kan inget göra om jag inte låter Honom vara närvarande.

Jag är oerhört tacksam till Gud för Hans tålamod och nåd som jag har fått uppleva gång på gång.

Jag kan se Hans verk i mitt liv varje dag. Till exempel att jag arbetar i Brännkyrka församling idag. Min första chef som kyrkvaktmästare ringde mig för ett år sedan, när jag var i en brytpunkt i livet, och undrade om jag behövde ett jobb. Det var svar på min bön. Jag behövde arbete mer än någonsin just då – omgående. Och från T-banestolen, där jag fick samtalet, landade jag i kyrkan.

Jag har fått det jag har behövt. Framför allt en andlig trygghet, en tro som ger hopp för framtiden och insikt att se djupare under ytan.

Jag kan inte se någon riktig mening med livet utan Gud. Det skulle vara ett meningslöst vandrande i mörkret utan något mål. Med Gud är livet – att få del av det eviga redan nu. Jag tror att meningen med livet är att lära känna Gud och Hans vilja. Med det får man med sig alla de verktyg som behövs här i livet: tro, hopp och kärlek.

I Matt. 6:8 står det ..”ty er fader vet vad ni behöver redan innan ni har bett honom om det.” Och det tror jag på. Han vet, bättre än jag.

 

Jag och Gud


Brännkyrka församling
Svenska kyrkan
  Box  64
125 22 Älvsjö
  info@brannkyrka.org
www.brannkyrka.org
 
Svenska kyrkan
Församlingen
Brännkyrkabladet
Gudstjänster
Musik
Fritid
Kontakta oss